Chia olej

Chia jsou semena šalvěje hispánské, jež původně rostla ve Střední a Latinské Americe a tvořila jednu z hlavních složek potravy Aztéků. Název "chia" pochází z aztéckého slova "chian", což znamená "olejnatý".
 
 
Chia semena jsou cenná kvůli vysoké koncentraci důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina a omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité látky, které si tělo nedokáže vyrobit samo, ale přijímá je pouze ve formě stravy. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro normální fungování mozku, srdce a cév, jejich nízký příjem znamená pro tělo zvýšené riziko podlehnutí různým infekcím.
 
 
Chia olej je velmi výživný, navozuje delší pocit sytosti - tato vlastnost se využívá při redukčních dietách, stimuluje imunitní systém, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Je důležitým zdrojem aminokyselin. Chia semena pomáhají zvyšovat fyzickou odolnost a snižovat riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami.
 
 
Olej z chia semen obsahuje velké množství vápníku, který je nezbytný pro zdravý růst a vývoj kostí, štítnou žlázu, játra a ledviny. Olej obsahuje množství vitamínů (hlavně skupiny B) a minerálních látek, jako vápník, hořčík, železo, selen. Podporuje koncentraci a paměť, dodává energii a pomáhá v boji proti Alzheimerově chorobě, urychluje reakci organismu na začínající zánětlivá onemocnění, pomáhá při revmatoidní artritidě, působí proti depresi a střídání nálad, ovlivňuje kardiovaskulární systém, upravuje krevní tlak, cukr, snižuje cholesterol.
 
 
Olej z chia semen hydratuje pokožku, snižuje podráždění a svědění.
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
Odkaz na jinou stránku