Amarantový olej

Amarant je širokolistá jednoletá travní rostlina o výšce 3-4 metry s množstvím nádherných květenství obsahujícími velmi měkká semena v odstínech od bílé, krémové, růžové, červené až černé barvy o průměru pouze 1-1,5 mm. Každá rostlina produkuje 40-60 tisíc semen.
Země původu amarantu je střední Amerika. Produkty z něho v průběhu mnoha staletí a tisíciletí patřily do jídelníčku Aztéků a Inků. Do Evropy byl amarant zavezen v 16. století. Je symbolické, že samo slovo amarant z řeckého slova amarantos znamená nevadnoucí, věčný kvítek. Květenství amarantu skutečně nikdy neuvadají. Vysušený amarant může po celou zimu být ve váze, za což ho nazývají zimním přítelem lidí. Starým Řekům amarant sloužil jako znak nesmrtelnosti. Švédská princezna Kristýna dokonce založila v roce 1653 řád kavalírů Amarantu. Po více než čtyřsetletém zapomnění si lidstvo vzpomnělo na tuto plodinu, která má unikátní chemické složení, čímž se řadí k univerzálnímu použití.
Zvláštní pozornost vědců přitáhla skutečnost, že amarant patří k rostlinám typu C (čtyřuhlíkového) a má zvláštní druh fotosyntézy, čímž se vyjasňuje i kolosální potence produktivity a růstu. Stravuje 2-2,5 × více uhličitého plynu než jiné rostliny obdobného druhu (kukuřice, cukrová třtina atd.).

POUŽITÍ:
- onkologická onemocnění
- srdečně cévní onemocnění
- odvádění radionuklidů, solí těžkých kovů
- infekční, plísňová onemocnění
- herpes
- psoriáza
- neurodermitida
- ekzémy
- atopická dermatitida
- povrchová zranění, šrámy
- onemocnění žaludku a střevního traktu
- onemocnění jater
- infekce sliznic
- popáleniny
- poranění
- proleženiny
- akné
- bodnutí hmyzem
V kosmetice pro ochranu, detoxikaci, hydrataci, zvláčnění a výživu kůže.

SKVALEN
Amarantový olej je známý zdroj skvalenu. Skvalen je základní složkou lidské kůže, je to nejbližší látka pro lidskou buňku dle svého složení, která zachycuje kyslík a nasycuje jím tkáně a orgány našeho organizmu prostřednictvím vzájemného působení s vodou. Kyslík napomáhá intenzivnějšímu přepracování výživných látek, jejichž nedostatek je příčinou vzniku a rozvoje různých onemocnění. Deficit kyslíku a destrukce buňky vyvolaná nadbytkem oxidantů je základní příčinou vzniku a rozšíření nádorů. Proto specialisté pokládají skvalen za látku, která působí proti nádorům. Skvalen je schopen posilovat imunitní systém několikanásobně, čímž zabezpečuje odolnost organizmu vůči různým onemocněním. Protože je skvalen jednou ze složek buněk kůže, lehko se vstřebává a proniká dovnitř organizmu. Skvalen chrání před radiací tím, že se mění na vitamín D. Poprvé byl skvalen nalezen v játrech vzácného hlubinného žraloka. Dosud je olej ze žraloka jedním z nejlepších drahocenných produktů dostupných na trhu, který obsahuje skvalen, ale pouze 1-1,5%.
Amarantový olej obsahuje 8% skvalenu!

SLOŽENÍ:
- bílkoviny. Amarant má vysoký obsah proteinu 13-19% a nejvíce se podobá teoreticky spočítanou ideální bílkovinou. Pro srovnání uvádíme koeficient přiblížení k ideální bílkovině: amarant 75, kraví mléko 72, sója 68, ječmen 62, pšenice 60, kukuřice 44, arašídy 32
- zaměnitelné aminokyseliny: kyselina astraginová, adenin, guanin, alanin, argentin, kyselina glutamová, histamin, prolin, seriu, tyroxin, serotonin, ornitin, kyselina panthoteonová (vitamín B)
- deriváty zaměnitelných aminokyselin: purinová zásada, kreatin, histamin, purivat, thiazol
- nezaměnitelné aminokyseliny: valin, histidin, izoleucin, lyzin, metionin, lucin, fenylalanin, tryptofán, tronin
- minerální látky v chelátových formách: kalcium, železo, fosfor ve významných množstvích a jiné stopové prvky
- polynenasycené mastné kyseliny: kyselina linolová, palmitová, stearová, oleová, linolenová, arachidonová. Jejich obsah v tucích amarantu je do 77%, přičemž 50% kyseliny linolové, z které se syntetizuje v organizmu linoleová a arachidonová mastná kyselina a která se v organizmu sama nesyntetizuje a musí se přijímat se stravou
- jiné sloučeniny: riboflavin (vitamín B2), tokoferol (vitamín E), thiamin (vitamín B1), vitamíny skupiny D, chlorofyl, cholin, žlučové kyseliny a alkoholy, steroidy, fytosteroly a skvalen

ZAJÍMAVÉ ODKAZY
Odkaz na jinou stránku