Klenba malebného chrámu

Z hlediska tradiční čínské medicíny:
  • rozpouští hlen TAN
  • změkčuje tuhé
  • zmenšuje a rozptyluje SHI YING (struma)
  • reguluje čchi QI ZHI a rozpouští krev YU XUE
Příznivě působí na:
  • zvětšená štítná žláza (struma)
  • cysty nebo nezhoubné nádory štítné žlázy (fibromy)
  • zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreosa)
  • zduření mléčných žláz (při kojení či u dětí)
  • protisrážlivý efekt (tj. ředí krev - antikoagulans)
  • zvýšený cholesterol (antisklerotikum)
Popis:
Dnešní doba, zdá se, jako by byla ve znamení nemocí štítné žlázy. Nejinak tomu bylo i ve staré Číně. Od té doby sice uplynulo již mnoho času, avšak princip léčby zvětšené štítné žlázy zůstává dle čínské medicíny stále stejný - rozpustit nahromaděný hlen TAN (který se kumuluje díky nadměrnému požívání tučných, mastných, sladkých a mléčných jídel právě ve štítné žláze), změkčit zatvrdliny (ve formě uzlíků či nádorků - tzv. fibronodosní struma) a rozproudit stagnující krev a energii Qi v oblasti štítné žlázy tak, aby nedocházelo k dalšímu hromadění a pověstný „ucpaný okap“ zase mohl plnit řádně svoji funkci.
Abychom se nedostali brzy zpět „z deště pod okap“, je zapotřebí dodržovat i určitou životosprávu  - kupř. vynechání tučných, mastných jídel, sladkostí a mléčných výrobků a naopak upřednostňování listové (zelené) a kořenové zeleniny, obzvláště pak čerstvého křene, pálivých ostrých ředkviček či obiloviny typu Bioslzovky (Bílá perla východu) či Nápoje čínských MUDRců. Rovněž tato bylinná směs se ve staré Číně používala všude tam, kde dnes nasazujeme protisrážlivé medikamenty na ředění krve (Warfarin, Anopyrin), neboť její efekt díky rozpouštění hlenu TAN, ochlazení horka a rozproudění krve je z pohledu západní medicíny i antikoagulační a antisklerotický.
 
Rozbor bylin ve směsi:
Císařskými bylinami ve směsi jsou Hai zao (stélka chaluhy rodu sargassum), Kun bu (stélka chaluhy rodu laminaria japonica) a Hai dai (hroznovice - mořská řasa), jež všechny dohromady změkčují a rozpouštějí zduřeniny, ministr Zhe bei mu pročišťuje horko a rozptyluje zduřeniny, asistenti Ban xia (oddenek pinelie trojčetné) a Du huo (kořen děhele pýřitého) vylučují hlen TAN, Chuan xiong (kořen koprníčku čínského) a Dang gui (kořen děhele čínského) rozhýbávají krev a uvolňují sraženiny, Qing pi (oplodí mandarinky obecné, zelené) a Chen pi (oplodí mandarinky obecné) podporují pohyb energie Qi a uvolňují stažení. Lian qiao (plod zlatice převislé) ochlazuje horko, jež se generuje ze stagnace hlenu TAN, Qi a krve, Gan cao (kořen lékořice uralské) harmonizuje účinek bylin ve směsi.
 
Dávkování:
Pro lepší efekt doporučuje se užívat spolu s Nápojem čínských MUDRců.
 
Kontraindikace:
Těhotenství

Čínský název: HAI ZAO YU HU WAN

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY
Odkaz na jinou stránku