Rakytníkový olej

Rakytník řešetlákový si v poslední době získává čím dál větší oblibu díky svým výrazným léčivým vlastnostem. Dalo by se říci, že v lidském těle není oblast a potíž, kde by se rakytníkový olej neuplatnil jako významný pomocník.

Za studena lisovaný olej z plodů a listů rakytníku řešetlákového - Hippophae rhamnoides L. obsahuje komlex nenasycených mastných kyselin (60,1%), mononenasycených mastných kyselin (28,3%), nasycených mastných kyselin (11,6%), z toho: kyselina linolová 59,2%, olejová 28,1%, palmitová 6,3%, stearová 3,9%; beta karoten - 200 mg/100g, vitamín E - 62,8 mg/100g.

Je to přírodní koncentrát mastných kyselin, vitamínů - E, F, P, K, A, B a C - a hlavně karotenu, kterého obsahuje několikrát více než mrkev a dýně. Důležitý je i vysoký obsah vitamínu E, jenž je významným antioxidantem, zabraňuje sklerotizaci cév a tím snižuje riziko infarktu myokardu.

POUŽITÍ:
- působí jako biogenní stimulátor, celkově posiluje organismus
- má antidepresivní a antistresový účinek
- zaujímá výraznou pozici při eliminaci potíží zažívacího traktu
- rozpouští hleny
- napomáhá odbourávání toxických látek v těle
- regeneruje epitel kůže při omrzlinách a jakýchkoliv popáleninách
- úspěšně se používá při gynekologických potížích
- vhodný při nachlazení, rýmě a zánětu dutin
- účinný při nehojících se poraněních
- upravuje hladinu cholesterolu
- vhodný k ošetření hemoroidů
- vhodný při ekzémech, akné a oparech
- vhodný na posílení zraku


Rakytníkový olej působí proti bolesti, má hojivé a protizánětlivé účinky. Je vhodný při léčení omrzlin, při termických a chemických popáleninách a popáleninách z ozáření, při hojení popálenin oční rohovky.

Při omrzlinách a popáleninách prvního a druhého stupně se rakytníkovým olejem potírají postižené části kůže dvakrát denně. Optimální je aplikovat olej co nejdříve po poškození či úrazu. Je třeba vzít v úvahu barvící efekt rakytníkového oleje, který přetrvává i několik dní. Může zabarvit i prádlo.

Při hlubokých tepelných popáleninách napomáhá rakytníkový olej regeneračním procesům v těchto ranách a přípravě podmínek pro transplantaci kůže. Všeobecně je nutné poznamenat, že rakytníkový olej při léčení popálenin je díky svým vlastnostem srovnatelný se spermacetovým tukem, který se získává z lebečních dutin vorvaňů.

Rakytník dobře hojí i neinfikované rány. V těchto případech se převazy provádí jednou denně a to tak, že se na ránu přikládá gázový tampon lehce napuštěný rakytníkovým olejem.

Velmi dobrý léčebný efekt je také při takových onemocněních jako je šupinovitý ekzém, neurodermitidy, opary, při léčení a profylaxi lokálních popálenin z ozáření, které vznikají při terapii některých onkologických onemocnění. Jsou to především onemocnění jícnu, močového měchýře, konečníku, ženské pohlavní oblasti. V těchto případech se před ozařováním vkládají do dutých orgánů tampony napuštěné rakytníkovým olejem nebo se provádějí olejové nálevy.


Rakytníkový olej se s úspěchem používá při gynekologických zánětlivých onemocněních, při léčení eroze děložního čípku, zánětech pochvy, zánětech sliznice krčku dělohy. Dobrý léčebný účinek je pozorován i při zánětlivých onemocněních konečníku.Jestliže někdo u vás v rodině trpí záněty nosní sliznice, záněty hrtanu, hltanu a angínami, pak i zde rakytník poskytne neocenitelnou službu.

Je nutné v průběhu týdne 2-3 krát denně potírat sliznice nosu a hrdla vatovým tamponem navlhčeným rakytníkovým olejem. Lidem, kteří trpí zánětlivými onemocněními dásní a paradentózou, je vhodné přikládat tampon napuštěný rakytníkovým olejem na zanícené místo na 10-15 minut. Tuto proceduru je možné opakovat 1-2 krát denně v průběhu týdne až čtrnácti dnů.


Rakytníkový olej zaujímá zvláštní pozici při léčení onemocnění zažívacího traktu, především při vředovém onemocnění žaludku a dvanácterníku a při gastritidě. Při těchto onemocněních se doporučuje užívat olej po jedné čajové lžičce 15-20 minut před jídlem 3-4 krát denně v průběhu jednoho měsíce. Týká se to především jarního a podzimního období, kdy dochází k zhoršení projevů těchto chorob. Během prvních 3-4 dnů užívání oleje může nastat přechodné zhoršení příznaků onemocnění, které je brzy vystřídáno rychlým zlepšením. Je třeba zdůraznit, že léčebné účinky rakytníku v mnoha případech převyšují účinky moderních chemických léčivých prostředků.

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY
Odkaz na jinou stránku